Dokumenty aplikacyjne – są to dokumenty, które składa się do pracodawcy. Na ich podstawie pracodawca zdobywa informacje o kandydacie, jego umiejętnościach i kwalifikacjach.
Najczęściej pracodawcy proszą kandydatów o przesłanie: CV oraz listu motywacyjnego.
PAMIĘTAJ! Twoje dokumenty aplikacyjne to pierwszy Twój kontakt z pracodawcą. Są twoją wizytówką. Od tego, jak je napiszesz i co w nich zawrzesz - zależy, czy pracodawca zaprosi Cię na rozmowę kwalifikacyjną.
Curriculum Vitae (CV) więcej...
Curriculum Vitae (łac.) zwane potocznie CV – to nic innego, jak życiorys zawodowy. Treść życiorysu powinna przekazywać w jasny i uporządkowany sposób informacje o Tobie, jako kandydacie do pracy na dane stanowisko pracy.
Jakie zawiera informacje?:
- o kwalifikacjach i umiejętnościach zawodowych,
- o wykształceniu
- o doświadczeniu
- o cechach charakteru
O czym należy pamiętać pisząc CV?
Nie ma jednego obowiązującego wzoru CV. Istnieją jednak określone reguły pisania życiorysu, z którymi warto się zapoznać. CV ma zachęcić potencjalnego pracodawcę do spotkania się z Tobą.
Pamiętaj, że Twój życiorys powinien być:
- Zwięzły – CV należy pisać zwięźle, eksponując najważniejsze elementy doświadczenia zawodowego i kwalifikacji. Dokument powinien być zrozumiały i przystępny dla pracodawcy. Pamiętaj, że Twoje CV jest jednym z wielu, które będzie czytała osoba rekrutująca. Życiorys powinien być profesjonalny i dotyczyć tylko kwestii zawodowych. CV nie powinno przekraczać 2 stron formatu A4, w przypadku absolwentów wystarczy nawet jedna strona.
- Estetyczny – CV powinno być przejrzyste i schludne. Najlepiej, gdy pisane jest na komputerze, odpowiednią czcionka n białym papierze. Wygląd CV powinien przyciągać uwagę czytelnika, a nie ją rozpraszać.
- Poprawny – zanim wyślesz swoje CV do pracodawcy, upewnij się, że jest napisany bezbłędnie (ortografia, interpunkcja, gramatyka). Nie wolno używać żargonu.
- Atrakcyjny - pamiętaj, że w CV podkreślasz swoje dokonania, osiągnięcia i mocne strony, które mogą być przydatne dla potencjalnego pracodawcy. Używaj takich określeń jak np. rozwijać, kierować, opracowywać. Unikaj sformułowań, których używają wszyscy jak np.: kreatywny, komunikatywny itp.
Więcej o zasadach pisania CV znjdziesz na stronach:
- PracaNowo.pl
- Pracuj.pl
- Polskich Służb Zatrudnienia
List Motywacyjny więcej...
List motywacyjny – to drugi dokument, który przesyłasz do pracodawcy.
Ma postać formalnego listu, w którym uzasadniasz, dlaczego jesteś zainteresowany daną oferta pracy.
Pamiętaj, że list motywacyjny to Twoja wizytówka, REKLAMA Twojej osoby. Treść listu motywacyjnego ma za zadnie przekonać pracodawcę, że jesteś najlepszym kandydatem na dane stanowisko pracy.
Jakie informacje zawiera list motywacyjny?
- informacje o Tobie, kim jesteś
- przedstawienie sprawy, o którą się ubiegasz (zatrudnienie)
- uzasadnienie sprawy (dlaczego Twoja kandydatura jest godna uwagi) w oparciu o dotychczasowe doświadczenie, tzn. powiązanie określonej cechy, umiejętności z dotychczasowym doświadczeniem
Cechy listu motywacyjnego
- Estetyczny – na białym papierze, na jednej stronie A4, pisany na komputerze, podpisany odręcznie
- Atrakcyjny – powinien być bezpośredni, zwięzły (nie powtarzać informacji zawartych w CV) i zachęcać do rozmowy z kandydatem, a nie wszystko opisywać. W liście kreujesz Twój pozytywny wizerunek, podkreśl swój profesjonalizm.
- Uprzejmy – piszesz do swojego potencjalnego pracodawcy
- Wierny osobowości – pisz prawdę, staraj się zachować Twój niepowtarzalny styl.
- Stanowczy – pewnie sformułuj swoją prośbę, nie „przepraszaj, że żyjesz”.
Więcej zasadach pisania listu motywacyjnego znajdziesz na stronach:
- Pracuj.pl
- Poradniki.info.pl
- Gazetapraca.pl
- Pracagratka.pl
Aplikacja on-line więcej...
Coraz częściej można aplikować do firm wypełniając specjalnie przygotowane
formularze on-line.
Taki sposób aplikacji ułatwia pracodawcom zbieranie informacji o kandydacie i pozwala pracodawcom lepiej i szybciej prowadzić rekrutacje.
Ponadto dzięki aplikacjom pracodawca uzyskuje te informacje o kandydatach, które go interesują i są związane z danym stanowiskiem pracy.
Jakie informacje zawiera formularz on-line?
- Podobnie jak CV i list motywacyjny zawiera informacje dotyczące Twojego wykształcenia, doświadczenia, umiejętności i motywów aplikowania do firmy.
- Formularz zawiera usystematyzowane pytania, które pozwalają na dokładne poznanie profilu kandydata.
- W formularzach występują zarówno pytania zamknięte (doświadczenie, umiejętności) jak i otwarte (np. motywy aplikowania do firmy na dane stanowisko). Dlatego warto przygotować sobie odpowiedzi „na brudno” a dopiero później wypełnić formularz. Podobnie jak CV aplikacja on-line jest Twoją reklamą/ wizytówką. Pamiętaj o estetyce.
- Formularze on-line zazwyczaj posiadają instrukcję, w jaki sposób je wypełniać. Pamiętaj - uważnie przeczytaj instrukcję i wypełniaj formularz zgodnie ze wskazówkami pracodawcy.
E-mail do pracodawcy więcej...
Pamiętaj, że sposób, w jaki napiszesz e-mail jest również informacją o Tobie dla potencjalnego pracodawcy.
Kilka wskazówek jak napisać poprawnie e-mail z aplikacją do pracodawcy
- W okienku „DO” umieszczamy tylko jednego adresata. Jeśli napiszesz jednocześnie do kilku osób zostaniesz zdyskwalifikowany w oczach pracodawcy; będzie wiedział, że szukasz pracy w wielu miejscach i nie traktujesz jego oferty poważnie.
- Adres e-mail, z którego wysyłamy aplikacje powinien być naszym adresem i musi brzmieć poważnie. Najlepiej: imię i nazwisko@......
- A temacie wiadomości umieść informację, jakiej oferty dotyczy Twoja aplikacja, nr referencyjny, nazwa stanowiska, dział itd.
- Podobnie w treści. Jeśli swoje dokumenty aplikacyjne wysyłasz jako załączniki warto w treści napisać kilka słów przewodnich, powtórzyć nazwę stanowiska i numer referencyjny. Masz wtedy pewność, że Twój e-mail trafi do odpowiedniej osoby i nie zostanie przez przypadek wyrzucony ze skrzynki.
- Wysyłając aplikacje w formie załączników pamiętaj, że należy unikać skomplikowanych metod formatowania tekstu; może się zdarzyć, że na komputerze pracodawcy tekst będzie zdeformowany i nieczytelny.
- Unikaj w e-mailu mrugających ozdobników, wstawek itp.