Uczelnia / / Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej
![]() |
Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej
Dr hab. prof. AWF Zbigniew Trzaskoma
_____________________________________________________________________
Urodzony w 1948 roku w Warszawie.
W 1970 roku ukończył studia w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.
W latach 1971-1974 odbył studia doktoranckie w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie uzyskując w 1975 roku stopień naukowy doktora nauk wychowania fizycznego. W 2004 roku uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk o kulturze fizycznej w zakresie teorii sportu w Wydziale Wychowania Fizycznego Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Odbył staże naukowe w Uniwersytecie Karola w Pradze (1986) i Politechnice w Liverpoolu (1990). Pracował w Centralnym Ośrodku Sportu w Warszawie jako trener kadry olimpijskiej w Polskim Związku Łuczniczym (1974-1983). Prowadzeni przez niego łucznicy i łuczniczki zdobyli w tym okresie pięć medali w mistrzostwach świata i mistrzostwach Europy. Prowadził polskich łuczników podczas Igrzysk Olimpijskich w Montrealu (1976). Ukończył w USA międzynarodowy kurs trenerski w łucznictwie (1977). W latach 1983-2002 pracował w Zakładzie Biomechaniki Instytutu Sportu w Warszawie, będąc od 1996 roku jego kierownikiem. W tym okresie prowadził badania podstawowe i diagnostyczno-wdrożeniowe z udziałem najlepszych polskich sportowców. Wyniki tych badań przedstawił między innymi w rozprawie habilitacyjnej „Maksymalna siła mięśniowa i moc maksymalna kobiet i mężczyzn uprawiających sport wyczynowo” (2003). Od 2003 roku pracuje w Wydziale Rehabilitacji, od 2005 roku na stanowisku profesora nadzwyczajnego. W kadencji 2005-2008 pełnił funkcję prodziekana ds. nauki Wydziału Rehabilitacji i był członkiem Senackiej Komisji Nauki. W tym okresie organizował i współorganizował konferencje studenckich kół naukowych, prowadził zebrania naukowe i przewody doktorskie w Wydziale Rehabilitacji, kierował projektem badań statutowych, przygotowywał recenzje rozpraw doktorskich i projektów badawczych.
Przedmiotem jego zainteresowań naukowych są zagadnienia związane ze zwiększaniem oraz z pomiarami siły mięśniowej i mocy, a szczególnie z wykorzystaniem wiedzy o tych cechach zarówno w procesie treningowym sportowców wysokiej klasy, jak i usprawnianiu fizycznym osób poddanych procesowi rehabilitacji.
Wykaz osiągnięć Zbigniewa Trzaskomy w pracy naukowo-badawczej obejmuje 103 prace (64 opublikowane oryginalne prace twórcze, podręczniki i rozdziały w wydawnictwach zwartych oraz 39 prac innego rodzaju, takich jak prace szkoleniowo-dydaktyczne, ekspertyzy, prace projektowe i doświadczalno-konstrukcyjne, raporty naukowe). Prace oryginalne opublikował w takich czasopismach, jak Journal of Sports Sciences, Biology of Sport. Wyniki jego badań cytowane były między innymi w Sports Exercise and Injury. Szereg podejmowanych przez niego badań znalazło bezpośrednie zastosowanie w praktyce, między innymi trenażery w treningu łuczników, metodyka zwiększania siły i mocy z zastosowaniem trenażera wahadłowego, system kompleksowego przygotowania fizycznego siatkarzy. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się napisana wraz z synem, dr Łukaszem Trzaskomą, książka „Kompleksowe zwiększanie siły mięśniowej sportowców” (2001).
Zbigniew Trzaskoma od kilkunastu lat ściśle współpracuje z polskimi związkami sportowymi oraz innymi organizacjami sportowymi i jako wykładowca upowszechnia wiedzę o treningu siły mięśniowej i mocy. Posiada uprawnienia trenerskie w podnoszeniu ciężarów i w łucznictwie. W latach 1999-2002 prowadził treningi w zakresie przygotowania fizycznego z kadrą narodową siatkarzy i siatkarek.
Profesor w okresie 2003-2008 prowadził ćwiczenia z Biomechaniki Klinicznej oraz Biomechaniki Stosowanej i Ergonomii ze studentami Wydziału Rehabilitacji, wykłady dla doktorantów, a od 2005 roku seminaria dyplomowe dla studentów fizjoterapii. Jest promotorem kilkunastu prac dyplomowych i jednej rozprawy doktorskiej (wszczęty przewód). Do października 2005 roku był opiekunem Studenckiego Koła Naukowego przy Zakładzie Anatomii i Biomechaniki. Jest członkiem Polskiego i Międzynarodowego Towarzystwa Biomechaniki. W 2005 roku został wyróżniony indywidualną nagrodą Ministra Edukacji Narodowej i Sportu, a w 2007 roku Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
Zbigniew Trzaskoma od wczesnej młodości uprawiał wyczynowo kulturystykę, podnoszenie ciężarów i jednocześnie łucznictwo, wcześniej grał w koszykówkę. W latach 1986-1999 dziesięciokrotnie ukończył Maraton Warszawski, obecnie systematycznie biega, pływa i ćwiczy w siłowni.
|