Tu znajdziesz pracę
Podstawowe zadania Biura Karier:
- przygotowanie studentów i absolwentów do aktywnego poszukiwania pracy
- gromadzenie ofert pracy stałej i czasowej dla studentów i absolwentów wszystkich kierunków
- prowadzenie bazy danych studentów i absolwentów poszukujących pracy
- poradnictwo zawodowe dla studentów i absolwentów
- udział w targach pracy i w szkoleniach dotyczących działalności biur karier
- aktualizowanie informacji o bieżącej sytuacji na rynku pracy
- wspópraca z Ogólnopolską Siecią Biur Karier
Pojęcie elastyczności, w odniesieniu do rynku pracy, najczęściej definiowane jest jako zdolność przystosowania się do nowych warunków, na dynamicznie zmieniającym się rynku oraz umiejętność adaptacji do pojawiających się nowych rozwiązań technologicznych.
Dla pracodawcy elastyczność pracy związana jest z koniecznością dostosowywania wielu obszarów własnej działalności np. intensywności produkcji, do zapotrzebowania odbiorców, dla pracobiorcy natomiast oznacza konieczność przystosowania się do nowych rozwiązań, pojawiających się w obszarze zatrudnienia, np. czasu i miejsca pracy, czy też adekwatności kwalifikacji.
Elastyczny rynek pracy składa się z szeregu elementów, które wpływają na jego funkcjonowanie. Istotne znaczenie dla elastyczności rynku pracy mają przede wszystkim takie jego wymiary, jak: elastyczność zatrudnienia, oznaczająca zdolności przedsiębiorstwa do dopasowywania struktury zatrudnienia pracowników do zapotrzebowania i zmian w wielkości produkcji lub intensywności usług, wyznaczanych przez warunki rynkowe,elastyczność funkcjonalna, która związana jest z możliwością realizacji przez pracowników różnorodnych zadań i pełnieniem różnych funkcji wewnątrz firmy, możliwa jest wówczas, gdy pracownicy mają wszechstronne lub wieloprofilowe kwalifikacje i są gotowi do wykonywania prac na wielu stanowiskach,elastyczność finansowa, dotycząca zmienności wynagrodzenia, które zależy od wielu czynników, m.in. od realizacji zleceń, przyjętej strategii płac w przedsiębiorstwie, sytuacji występującej na rynku itp.,elastyczność czasu pracy, oznaczająca zastosowanie zróżnicowanych form organizacji czasu pracy, w zależności od zapotrzebowania na rynku na określone produkty i usługi oraz zdolności produkcyjnych przedsiębiorstwa,elastyczność przestrzenna, która sprowadza się do swobody miejsca świadczenia pracy, co umożliwia pracę nie tylko w przedsiębiorstwie, ale i np. w miejscu zamieszkania pracownika.
Co może podlegać uelastycznieniu?
O elastycznym zatrudnieniu możemy mówić w odniesieniu do różnych warunków związanych z wykonywaniem pracy. Przede wszystkim jednak elastyczność dotyczy obszarów, takich jak:
• czas pracy,
• miejsce pracy,
• forma prawna, na podstawie której wykonuje się pracę,
• wynagrodzenie,
• organizacja pracy,
• narzędzia pracy.
Możliwe formy elastycznego zatrudnienia
Pojęcie elastycznej formy zatrudnienia jest nieostre, a więc i trudne do jednoznacznego zdefiniowania, ze względu na różnorodność czynników wpływających na warunki świadczenia pracy. Jeżeli przyjąć czas pracy jako jeden z głównych kryteriów podziału, to wśród elastycznych form zatrudnienia można wyróżnić:
• formy mało elastyczne, do których zalicza się mianowanie, umowę na okres próbny, umowę na czas wykonania pracy, umowę na czas określony, pracę sezonową;
• formy średnio elastyczne, obejmujące takie stosunki pracy, jak: umowa przedwstępna, umowa agencyjna, umowa o pracę nakładczą, leasing pracowniczy, job sharing, praca w niepełnym wymiarze godzin;
• formy bardzo elastyczne to przede wszystkim kontrakty menadżerskie, umowa o dzieło, umowa zlecenie, telepraca, outsourcing.
Źródło: Zeszy informacyjny "Elastyczne formy zatrudnienia" CIiPKZ WUP Warszawa