Tu znajdziesz pracę
Podstawowe zadania Biura Karier:
- przygotowanie studentów i absolwentów do aktywnego poszukiwania pracy
- gromadzenie ofert pracy stałej i czasowej dla studentów i absolwentów wszystkich kierunków
- prowadzenie bazy danych studentów i absolwentów poszukujących pracy
- poradnictwo zawodowe dla studentów i absolwentów
- udział w targach pracy i w szkoleniach dotyczących działalności biur karier
- aktualizowanie informacji o bieżącej sytuacji na rynku pracy
- wspópraca z Ogólnopolską Siecią Biur Karier
CO TO JEST DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA? ”Działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa więcej...
Zanim rozpoczniesz działalność gospodarczą musisz wybrać formę przyszłej działalności: JAK ZAREJESTROWAĆ WŁASNĄ FIRMĘ? więcej...
oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana
w sposób zorganizowany i ciągły.” (źródło: http://www.vat.pl/pages/i/1394.php)
• osoba fizyczna - przedsiębiorca (w tym samozatrudnienie);
• spółka cywilna
spółki handlowe:
• spółka jawna;
• spółka partnerska;
• spółka komandytowa;
• spółka komandytowo - akcyjna;
kapitałowe spółki handlowe:
• spółka z ograniczoną odpowiedzialnością;
• spółka akcyjna;
oraz
• spółka europejska;
• organizacje non-profit: stowarzyszenia i fundacje;
• spółka europejska - projekt polskiej ustawy w Sejmie
Pierwszym etapem jest uzyskanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. W zależności od miejsca zamieszkania jest to urząd miasta lub gminy. Opłata za zarejestrowani firmy to 100zł, każda następna zmiana w ewidencji to kolejne 50zł. Przy rejestracji należy wpisać rodzaj działalności gospodarczej. Informacje zawiera Polska Klasyfikacji Działalności, która znajduje się na stronie: http://www.stat.gov.pl/wyszukiwarka/
2. UZYSKANIE NUMERU REGON - URZĄD STATYSTYCZNY
Kolejny etap to uzyskanie numeru statystycznego REGON - wpis do Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej. Numer ten nadaje właściwy ze względu na adres zamieszkania urząd statystyczny. Musisz to uczynić w ciągu 14 dni od uzyskania wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.
3. UZYSKANIE NUMERU NIP - URZĄD SKARBOWY
W Urzędzie Skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania - dla osób, fizycznych, adres siedziby - dla spółek cywilnych należy dokonać: rejestracji (NIP), wyboru opodatkowania oraz rejestracji na potrzeby podatku VAT.
4. ZAŁOŻENIE RACHUNKU BANKOWEGO – BANK
Jeśli Zakładasz działalność gospodarczą na własny rachunek, pamiętaj o obowiązku posiadania firmowego rachunku bankowego, za pośrednictwem którego dokonywane będą płatności m.in. na rzecz Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
5. ZGŁOSZENIE PŁATNIKA SKŁADEK ZUS – ZUS
Każdy przedsiębiorca płaci składki ubezpieczeniowe, jeżeli nie na ubezpieczenia społeczne to, choć na zdrowotne. Każdy przedsiębiorca składa stosowne deklaracje. Na zgłoszenie do ZUS masz 7 dni od zarejestrowania działalności gospodarczej.
6. ZGŁOSZENIE DO ORGANÓW KONTROLI – PIP I SANEPID
PIP i SANEPID - jeśli będziesz zatrudniał pracowników to jesteś zobowiązany, w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia tej działalności, zawiadomić na piśmie właściwego inspektora pracy i właściwego państwowego inspektora sanitarnego o miejscu, rodzaju i zakresie prowadzonej działalności.
PIECZĄTKA FIRMOWA – nie zapomnij też o pieczątce, jest ona niezbędna m.in. przy zakładaniu rachunku bankowego lub wystawianiu dokumentów sprzedaży.
Standardowo powinna zawierać: oznaczenie firmy (imię i nazwisko osoby fizycznej oraz nazwę firmy),dane teleadresowe siedziby firmy, numer NIP, numer REGON.
Pamiętaj!!!
W niektórych zakresach prowadzenie działalności gospodarczej wymaga koncesji i licencji.
GDZIE ZNAJDZIESZ INFORMACJE I POMOC WIĘCEJ INFORMACJI - LINKI więcej...
WAŻNE ADRESY więcej...
1. Adresy administracji skarbowej: http://www.vat.pl/pages/i/1735.php 2. ZUS http://www.zus.pl/default.asp?p=2&id=352 www.pip.gov.pl http://www.arp.com.pl http://www.uokik.gov.pL 6. Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych http://www.paiz.gov.pl/index 7. Główny Urząd Statystyczny http://www.stat.gov.pl/cps/rde/xchg/gus
http://mojafirma.infor.pl/
3. Państwowa Inspekcja Pracy - adresy
4. Agencja rozwoju przemysłu
5. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów